kat Cvičit můžeme i v zaměstnání - hrudní páteř - Městské služby Písek s.r.o.
Nabídka služeb
Veřejné bruslení
Jednotné vstupné 30,-Kč/ osobu včetně doprovodu bez bruslí.

Plán využití ledové plochy
Veřejné bruslení pro seniory
Vstupné zdarma
Plavecký stadion
Kategorie: Cvičení

Cvičit můžeme i v zaměstnání - hrudní páteř

Kvalita a zároveň nedostatky hrudníku (horní část trupu, jeho kostra sestává z hrudní páteře, žeber a hrudní kosti - sternum, tvořící hrudní koš) jsou dány jeho složitou konstrukcí. V zádové části jsou všechna žebra spojena s páteří. Vepředu je prvních sedm párů žeber spojeno s hrudní kostí, další tři páry jsou spojeny pouze se žebry a zbývající dva páry žeber jsou zcela volné.

Hrudní koš kromě hrudních orgánů (srdce, plíce, brzlík, jícen, průdušnice, aorta, hrudní mízovod, mízní uzliny, nervy) obsahuje velké množství malých kloubů, které jsou stále v pohybu, a to i v noci, když člověk spí. To způsobuje proces dýchání.

Zablokování těchto kloubů může simulovat infarkt myokardu (příčně pruhované svalstvo, které tvoří srdeční stěnu), stenokardii (charakteristická svíravá záchvatová bolest za hrudní kostí), určité bolesti páteře a hrudní kosti. U dětí může způsobit skoliózu páteře a vychýlení žeber do strany nebo jejich prohloubení a další fixaci špatné polohy. U dospělých zablokování těchto kloubů vede k artróze (patologické změny kloubů, kloubních obalů a vnitřních chrupavek), což má za následek srůst žebra s páteří nebo se sternální kostí. Nad takto postiženým kloubem může vzniknout bolestivá boule, které se nelze ani dotknout.

To všechno mohou způsobit nemocné vnitřní orgány, např. chronický kašel, záněty plic, bronchiální astma, dysfunkce mezižeberních svalů nebo jednotlivých velkých svalů hrudního koše, vyvolané zánětem či gelosou (zatvrdliny přímo ve svalové tkáni).

Uvolňující cviky

Následující cviky pomohou , při menších potížích s hrudní páteří a hrudním košem, pro alespoň částečnou úlevu.
Všechny cviky provádíme ve stoje, ale je možné cvičit i v sedě.

Cvičení:1

Prsty spojíme do tzv. zámku před tělem na úrovni ramen a snažíme se toto spojení roztáhnout. Doba trvání: 30 s až 1 min. Vymění ruce

Cvičení: 2

     

Ruce spojené za hlavou (lehce, netlačit na hlavu, by nedošlo k poškození krku), lokty směřují dopředu, hlava je předkloněná, vydechujeme. S nádechem postupným narovnáním hlavy a loktů vychylujeme hrudník vlevo a vpravo. Při cvičení dýcháme jen mírně.

Přejeme úlevu, fitness trenér SKC Přibylová Eva.

print Formát pro tisk